زمان انتشار: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۳ تير ساعت 14:40 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۵/۴/۲۳ ساعت 14:40    تعداد بازدید: 433    کد مطلب: 29250

دکتر منصور اعتصامی ؛معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی
نقش اثرگذار تامین اجتماعی در تولید امنیت اجتماعی


هرساله هفته پایان تیرماه مصادف است با هفته تأمین‌اجتماعی؛ روز 25 تیرماه نیز به نام تأمین‌اجتماعی شناخته می‌شود. با بررسی متون دینی و به ویژه قرآن کریم، مهم‌ترین کارکرد نظام اسلامی، برقراری ساختاری برای ارائه حمایت‌های اجتماعی است. این حمایت‌ها معمولاً در سه سطح «پیشگیری»، «امداد و مساعدت» و درنهایت«ارتقای نیروی کار» در چارچوب ضوابط حاکم بر جوامع مختلف اعمال می‌شود.
سازمان تأمین‌اجتماعی مفتخر است در دوره مدیریت فعلی خود توانسته است قدم‌های هرچند کوچک در راه رسیدن به اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی در حمایت از محرومان بردارد.
یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های سازمان در دوران نوین، خارج کردن این نهاد عمومی متعلق به مردم و نظام از حاشیه‌ها بوده است. رعایت اخلاق حرفه‌ای در مناسبات کاری و اجتماعی، تمرکز بر وظایف و مأموریت‌ها، توجه و احترام ویژه به شرکای اجتماعی اعم از کارگران، کارفرمایان و بازنشستگان و درنهایت برقراری ارتباط مناسب با بخش‌های مختلف از قوای سه گانه از دستاوردهای رویکرد نوین سازمان است.
این که سازمان تأمین‌اجتماعی توانسته است با پرچم سفید (به لحاظ سیاسی) با تمامی نهادهای تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر کشور ارتباط برقرار کند، خود بزرگترین دستاورد حاصل شده در دولت تدبیر وامید است.
در این بین خط قرمز سازمان، رعایت اصول و سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری در کلیه زمینه‌ها به ویژه حوزه سلامت و حوزه اقتصاد مقاومتی است. بحث جهت‌گیری‌های مبتنی بر نظرات ولایت فقیه در سازمان امری کاملاً جدی و مبتنی بر اصول اعتقادی و قانونی است. لذا مدیرعامل محترم سازمان بارها تأکید کرده‌اند که سازمان تامین اجتماعی خود را مخاطب 23 سیاست از 24 سیاست ابلاغی در حوزه اقتصاد مقاومتی می‌داند. ازاین‌رو تمام تلاش خود را در مسیر تحقق منویات مقام عظمای ولایت که در حقیقت جهت‌گیری کلان نظام است، خواهدکرد.
در کنار نکته فوق این که این نهاد عمومی با توجه به تعداد زیاد ذی‌نفعان تحت پوشش (حدود 42 میلیون نفر) و اعتبارات و گردش مالی در اختیار (بالغ بر 70 هزار میلیارد تومان)، همواره بر نقش اثرگذار خود در حوزه امنیت اجتماعی در حاکمیت جمهوری اسلامی واقف است. به همین دلیل همواره تلاش کرده است با حفظ شأن نظام به عنوان دستگاه حاکمیتی، بالاترین و بیشترین اثر‌گذاری را بر فرایندهای جامعه‌پذیر و هم‌افزا ایفا کند.
حضور در بین اقشار مختلف کارگری، کمک طلبیدن و دفاع از گروه‌های کارفرمایی و ملاحظه نیازهای حوزه بازنشستگان از جمله اقدامات اثربخشی است که با استفاده از راهبردهای کلان وزارت تعاون، کار و رفاه احتماعی در این سازمان محقق شده است.
به ‌هر حال، سازمان تامین اجتماعی امیدوار است در پایان دولت یازدهم، کارنامه درخشانی را از ارائه خدمت در ایجاد امنیت اجتماعی و تلاش برای رفع نیازهای ملت شریف ایران، تقدیم جامعه اسلامی کند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) 23 تیر 95


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha
Page Generated in 1/1508 sec